fbpx
  • Home
  • Dlaczego karate
  • ABC treningu

ABC treningu

Dlaczego karate?

KARA(pusta) TE (ręka)- to sztuka walki , która przede wszystkim  wzmacnia zarówno ciało jak i ducha.

Co robisz dla ciała? Harmonijnie rozwijasz cechy motoryczne: wytrzymałość, siłę, szybkość, koordynację i gibkość. Konkretnie? Wzmacniasz układ sercowo naczyniowy, oddechowy, kostno – stawowy tym samym zmniejszasz prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, chorób wieńcowych, zawału serca, otyłości, nadciśnienia, wad postawy, cukrzycy, osteoporozy. Niemniej ruch jest tylko pretekstem do samodoskonalenia się i rozwoju duchowego. Karate jest bogatym nośnikiem elementów wychowawczych. Kształtuje postawy moralne, które towarzyszą nie tylko na sali ćwiczeń ale przede wszystkim w życiu codziennym. Dzięki treningom w pozytywny sposób możesz rozładować negatywne emocje oraz zapomnieć o monotonii życia codziennego. Najlepszy sposób aby się o tym przekonać to przyjść na trening.

Czy karate jest dla mnie i czy może trenować je każdy?

Ta sztuka walki jest wielowymiarowa dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Odpowiednio dopasowany trening sprawi że zarówno przedszkolaki jak i osoby 65+ (nie chodzi o kilogramy) świetnie dają sobie radę. Można zacząć w każdym wieku i co ważniejsze nie ma górnej granicy, w której trenować się przestaje. Nie ma również znaczenia czy jesteś mężczyzną czy kobietą, macie takie same szanse i możliwości doskonalenia samego siebie i pokonywania własnych słabości bo o to głównie chodzi. Pamiętaj, że uczestnicząc w zajęciach „ćwiczysz dla zdrowia” jeśli szukasz adrenaliny i większych wyzwań możesz uprawiać karate jako dyscyplinę sportową i brać udział w zawodach.

Jak zacząć i zapisać się na zajęcia?

Najważniejsze są chęci :), dlatego wystarczy przyjść na pierwszy trening, który jest darmowy (Rozkład Treningów), Zgłoś się do instruktora i zacznij trenować reszta pójdzie już z górki.

Jak ubrać się na trening?

Na początku wystarczy zwykły sportowy strój, buty możesz pominąć - trenujemy boso. Docelowo ubierasz swoje upragnione karate–gi potocznie zwane kimono. Później przyda się również zestaw ochraniaczy.

Jak wyglądają treningi?

Treningi prowadzone są według ogólnych zasad teorii sportu:. rozgrzewka, część główna oraz końcowa. To co odróżnia nas od innych zajęć ruchowych to zaczerpnięte z tradycji japońskiej ceremonie powitania i pożegnania oraz specyficzne zasady panujące na sali treningowej czyli ,,etykieta Dojo’’, o której przeczytasz niżej. W wielkim skrócie celem treningu jest wzmocnienie twojego ciała i umysłu. Poznajesz techniki ręczne i nożne zgodne z poziomem twojego zaawansowania, dzięki temu stale się rozwijasz. Kihon (techniki), kata (układy technik), kumite (walka) to twoje ABC. Dodatkowo każdy trening wzmacnia twoje cechy motoryczne: siłę, wytrzymałość, szybkość, koordynację, gibkość. Proste?? Jasne, że tak dlatego zapraszamy na trening!

Jakie zasady panują na treningach?

"Etykieta Dojo" - brzmi tajemniczo niemniej to nic innego jak zbiór reguł i zasad, według których postępujesz zarówno na treningu ale przede wszystkim w życiu codziennym. Przesłaniem przysięgi są uniwersalne wartości takie jak: szacunek dla autorytetu, dla osób starszych, samodoskonalenie się, porzucenie pychy, wyrzekanie się gwałtowności, pokora. Te wartości są nierozerwalnie związane z karate, więc z drogą jaką zdecydujesz się obrać. Cały tekst przysięgi dojo znajdziesz w informatorze. W praktyce wszystkie szczegóły, jak powinieneś się zachowywać na Sali ćwiczeń (dojo) oraz terminologię japońską objaśni Ci twój instruktor (sensei). Jeszcze prościej po prostu naśladuj innych, to nie takie trudne, już niedługo zostaniesz specjalistą od języka japońskiego :).